Učíme se jíst zdravě

Ve čtvrtek 7. 3. 2019 proběhl v rámci spolupráce školy s rodiči projekt Pestrá strava bez zbytečné chemie, jehož lektorkou byla výživová poradkyně paní Růžena Pešková.

Děti a rodiče besedovali na téma zdravá výživa a získali spoustu informací o vyvážené stravě. Programu se zúčastnilo celkem 23 žáků z pátých a šestých tříd, následné besedy a ochutnávky připravených pokrmů dokonce 31 rodičů.

A proč jsme se rozhodli tento program realizovat? Jedním z problémů dnešních dětí je obezita a nedostatek pohybové aktivity. Současný uspěchaný životní styl, který klade na rodiče značné nároky z hlediska času (práce na směny, delší pracovní doba, …) se mnohdy odráží i ve výživě dětí. Jíme pokrmy, které nás rychle zasytí, na přípravu jsou jednoduché a rychlé, avšak jejich výživová hodnota je minimální. Prostřednictvím tohoto projektu jsme proto chtěli dětem a rodičům ukázat, že je možné připravit si rychlou, nutričně vyváženou svačinku nebo večeři z potravin, které jsou svým složením vhodné pro děti školního věku, jsou „bez chemie“ a navíc si je dokážou připravit i děti samy.

A co že to děti vlastně připravovaly? Pět kuchařských týmů nachystalo čtyři různé pomazánky a bulgur na sladko. Ochutnat jste tak mohli výbornou pomazánku z červené řepy a tuňáka, pórkovou pomazánku, ale i nevšední pomazánku z avokáda a fénixu či z červené čočky. Sladkou tečkou byl potom celozrnný bulgur s banány, jablky a skořicí, který všem moc chutnal.

Akce se vydařila, děti si vaření užily a rodiče i ostatní dospěláci byli také spokojení. Recepty na vyzkoušené lahůdky si můžete stáhnout na webových stránkách naší školy. Třeba i vám přijdou k chuti.

Mgr. Lucie Žáčková, ZŠ Terezín

Publikováno: 07.03.2019