Ozdravný pobyt 2. stupeň červen 2019

Ozdravný pobyt žáků 2. stupně na „Kamzíkovi“

V sobotu 15. června vyjelo 47 žáků na ozdravný pobyt do Penzionu Kamzík ve Studeném nedaleko České Kamenice, kde strávili krásných 7 dní. Počasí nám přálo a my jsme si tak mohli naplno užívat krásné okolní přírody.

V sobotu, v den příjezdu, bylo opravdu velké horko, a tak naše relaxace po dobrém obědě probíhala u bazénu, který byl hned vedle penzionu. V podvečer jsme zmapovali blízké okolí a podívali se do lesa.

Nedělní dopoledne trávily děti „šipkovanou“, která spočívala v orientačním běhu lesem a plnění daných úkolů. Všichni to zvládli a bez problémů dorazili do cíle. Odpoledne na nás čekal náročný výstup na Rozhlednu Studenec. Bylo to sice pouze 10 km tam i zpět, ale na ten krpál, který jsme museli zdolat, nebyl připravený skoro nikdo z nás J. My jsme to ale dali a odměnou nám byl nádherný výhled do širého okolí.

V pondělí jsme se vypravili na celodenní výlet do Doubice, kde jsou krásné dřevěné sochy. Ty jsou sice pro menší děti, ale v jejich  bezprostřední blízkosti se nachází Stará Hospoda, kde výborně vaří a kde mají úžasné palačinky a jiné mlsky, takže tohle místo jsme prostě nemohli vynechat! Domů jsme se vrátili před večeří.  Většina byla po 17kilometrové túře na pokraji svých sil J. Děti ale velmi rychle zregenerovaly u bazénu a dokonce se po večeři zmohly i na sportovní aktivity.

Úterý patřilo zaslouženému odpočinku. Dopoledne jsme věnovali sportu – dráze zručnosti, kterou všichni úspěšně zvládli. Odpoledne jsme vyrazili linkovým autobusem do České Kamenice, kde mohly děti uspokojit svou „nákupní horečku“ a doplnit tak zásoby všemožných mlsek. A aby nebyla cesta nudná, celou dobu děti v autobuse zpívaly svou „hymnu“ pobytu a další songy, se kterými sklidily ohromný úspěch nejen u paní řidičky, která nás díky kulturnímu programu svezla nazpět zadarmo a po celou cestu dětem fandila, pískala a troubila do rytmu, ale i u dalších spolucestujících. Takovouto jízdu prý v životě nezažili (a my jim věříme J).

Středeční dopoledne patřilo zápasům ve fotbale a ve vybíjené – role se ale otočily a vybíjenou hráli kluci, děvčata si zahrála fotbal. Paní učitelky mezitím připravily pro žáky odpolední bojovou hru v lese – prošly trasu, vyznačily ji a  vymyslely úkoly k plnění. Po poledním klidu se děti po skupinkách a v bojové náladě vydaly na trasu. Plnění úkolů zaznamenávaly na papír nebo natáčely na mobilní telefon a poté předložily ke kontrole. Zvládli to všichni, výsledky byly ale rozdílné. Někteří dosáhli maximálního počtu bodů, jiní nasbírali sotva polovinu. To ale nevadilo, protože šlo přeci o zážitek a ten měli naprosto všichni. Odměnou všem byly na konci trasy ukryté poklady s všelijakými dobrůtkami. Po večeři jsme vyhlásily soutěž o maskota pokoje. Děti oblékly svého kamaráda do vymyšleného převleku a nacvičily krátkou scénku. Poté jsme se všichni sešli v jídelně a užili si hodinku legrace. Některé převleky byly fakt originální a scénky opravdu stály za to! A aby toho nebylo tento den málo, přichystaly jsme dětem noční stezku odvahy, na kterou je cca po pětiminutových intervalech vypouštěly paní zdravotnice s paní asistentkou, paní učitelky mezitím strašily v lese J. Společně jsme se vrátili z lesa v 0.30 a plni zážitků a dojmů ulehli do postelí.

Následující čtvrteční ráno jsme mrtvolky v postýlkách budily o něco později, aby dohnaly spánkový deficit z předešlé noci. A protože jsme si všichni chtěli užít předposlední den pobytu, vyrazily dopoledne děti do terénu a připravily bojovou hru pro nás. Vytyčily trasu, vymyslely několik úkolů – a že si nás vychutnaly J.  Stejně tak jako oni ve středu, i my jsme zaznamenávaly plnění úkolů na papír, fotily na mobil nebo se dokonce musely natáčet. Po cestě nás čekalo opravdové překvapení – dvě „oběti“ přivázané ke stromu, které jsme musely osvobodit a vzít je s sebou do cíle. Na konci trasy jsme také byly řádně odměněny – dostaly jsme pytel bonbónů a hledaly poklad, kterým byli naši žáci ukrytí v lese. Děti nám udělaly radost, protože bojovku připravily skvěle, vše zvládly na jedničku s hvězdičkou. Odpoledne patřilo vodním radovánkám u bazénu, sportu a úklidu pokojů. Večer jsme věnovali vyhodnocení pobytu, sportovních disciplín a bodování pokojů.

V pátek dopoledne jsme se rozloučili s Kamzíkem, skvělou paní kuchařkou a ostatním personálem penzionu a vyrazili na cestu domů. Po příjezdu ke škole jsme si všichni naposledy zazpívali naši hymnu a rozloučili se.

Ozdravný pobyt byl nabitý různými aktivitami, které jsme si všichni opravdu užili! Děti byly skvělé, nemusely jsme řešit žádné problémy, držely při sobě, pomáhaly si. Byli jsme prostě jedna velká super parta!!!

Na závěr bych chtěla velmi pochválit kluky z 9. A – Romana Švejdu, Tomáše Vodičku, Ondru Nejedlého, Matěje Franka a Adama Dvořáka, kteří byli naprosto skvělí a po celou dobu pobytu pomáhali handicapovanému spolužákovi Adamu Jírovi z 6. B. Díky nim se Adam na vozíčku dostal i přes opravdu těžký a náročný terén a mohl se tak účastnit veškerých aktivit jako ostatní děti. Kluci byli moc fajn a díky jejich ochotě a nasazení usnadnili náročnou práci Adámkově mamince a paní asistentce.

Velké díky patří také naší zdravotnici, paní Marcele Průšové, která se letos opravdu nenudila a s velkou trpělivostí zbavovala děti i paní učitelky klíšťat a jiných parazitů a s láskou pečovala o raněné a skomírající J.

Už nyní se těšíme na další rok a nová  dobrodružství. Tentokrát opět vyjedeme k moři.

Hezké léto všem a našim deváťákům zvlášť.

Mgr. Lucie Žáčková, vedoucí OP

Publikováno: 27.06.2019